MECO PHA 5850A Power & Harmonics Analyzer
Click To Zoom
(Based On 10 Reviews)
checks, Surveys and Energy Audits for checking at Industrial and Consumers end.
Request Callback
Order In Bulk
Generate Quote
100% ORIGINAL PRODUCTS
Your source for authentic goods. No fakes, just the real deal.
100% ORIGINAL PRODUCTS
SECURE PAYMENTS
Risk-free Transactions
SECURE PAYMENTS
(GST inclusive price) i
( - 23% OFF )
Need Help ?
Our Client Care Managers Are On Call 24/7 To Answer Your Question.
Description
Key Features
  • Analysis of 3P4W, 3P3W, 1P2W, 1P3W Systems
  • Display of 35 Parameters in one screen (3P4W)
  • Programmable CT (1 to 600) and PT (1 to 3000) Ratios
  • RMS, PEAK Value & Crest Factor
  • True RMS value, Active Power, Apparent & Reactive Power ( KVA, KVAR)
  • Power Factor, Phase Angle ( ? ) & Energy (WH, KWH, KVARH, PFH)
  • Average / Maximum Demand (KW, MW, KVA, MVA) with Programmable Period
  • Display of 50 Harmonics in one Screen with Waveform with Peak value (1024 Sample / Period)
  • Analysis of total Harmonics Distortion (THD-F)
  • Capture 28 Transient Events with Programmable Threshold (%) (DIP, SWELL & OUTAGE)
  • Built-in timer & Calender for Data Logging
  • 512K Memory with Programmable interval (2 to 3000 seconds, 17000 records for 3P4W Systems)
  • Optical Isolated RS-232C ~ USB Interface
  • Calculated Unbalanced Current through Neutral line
  • Graphic Phasor Diagram
  • Facility to retrieve Power Data & Harmonics on Meter Screen
  • Software for easy download of Recorded Data & Transient events
  • Graphic Phasor Diagram
What's in the box?
  • MECO PHA 5850A
  • Voltage Test Leads
  • Alligator Clips (Voltage)
  • Carrying Bag
  • Batteries 1.5V
  • External DC Adaptor
  • Software CD
  • Users Manual
  • Software Manual
  • Optical USB Cable
  • Current Clamps
Rating & Reviews
4.5
(Based On 10 Reviews)
Rating
0
Review Image
Product Specifications
General Specification
PowerEight x 1.5V AA Batteries
External DC InputPower supply adapter 12 Volts. DC
DisplayDot Matrix LCD (240x128) with backlight
LCD Update Rate1 time / second
Power Consumption140mA (approx.)
No. Of Samples1024 samples / period
Data Logging Files85
Max. File Capacity17474 records (3P4W, 3P3W)
26210 records (1P3W)
52420 records (1P2W)
4096 records (50 Harmonics / record)
2 to 3000 seconds for data logging
Sampling TimeOL
Operating Condition-10°C to 50°C < 85% RH
Storage Condition -20°C to 60°C < 75% RH
Dimensions257 x 155 x 57 mm
Weight1160 g (Batteries included)
Model : PHA-5850A (100A) (Overload Protection AC 200A)
RangeResolutionAccuracy of Readings
0.04 - 1A 0.1mA / 1mA± 0.5% ± 0.05A
0.4 - 10A0.001A / 0.01A± 0.5% ± 0.05A
4 - 100A0.01A / 0.1A± 1.0% ± 0.5A